Wykłady 2014

Marzec, 7.03 godzina 18.00
Władca Pierścieni

dr Krzysztof Kamiński

Znana już w starożytności. Widoczna gołym okiem. Powolna, tajemnicza, odległa. Nazwana imieniem rzymskiego boga rolnictwa i zasiewów. Dopiero w nowożytnych czasach powoli zaczęła odsłaniać swoje tajemnice. W 1610 roku po raz pierwszy ukazała Galileuszowi swój najwspanialszy atrybut - pierścienie. Dziś dzięki europejskim i amerykańskim misjom kosmicznym znamy wiele odpowiedzi na wcześniejsze, nurtujące pytania dotyczące Saturna. Nadal jednak wiele spraw pozostało niewyjaśnionych i nie do końca poznanych.

 

Kwiecień, 11.04
Instrukcja obsługi nieba;
dr Justyna Gołębiowska

Nocne, gwiaździste niebo od zawsze fascynowało ludzi. Dzisiaj, kiedy można dokładnie przewidzieć przyszły wygląd nieba i zachodzące na nim zjawiska, nawet amatorskie obserwacje astronomiczne mogą dostarczyć dużo satysfakcji.


Maj, 23.05 godzina 19.00 i 21.00
W poszukiwaniu drugiej Ziemi

dr Wojciech Borczyk

Na wykładzie będzie można dowiedzieć się, jak przebiegała historia odkryć planet pozasłonecznych, w jaki sposób astronomowie poszukują planet w innych układach planetarnych oraz jak w przyszłości będą odkrywane nowe światy wokół innych gwiazd.

 

Czerwiec, 13.06 godzina 19.00 i 21.00
Meteoryty - goście z kosmosu

dr hab. Agnieszka Kryszczyńska

Na rozgwieżdżonym nocnym niebie czasami możemy zaobserwować meteory, zwane (niewłaściwie) spadającymi gwiazdami. Są to spalające się w atmosferze ziemskiej okruchy skalne lub skalno-lodowe, które dotarły w pobliże Ziemi z różnych obszarów naszego Układu Słonecznego. Zdarza się, że fragmenty takich okruchów docierają do powierzchni Ziemi w postaci meteorytów. Meteoryty są czystą materią kosmiczną, a ich badania dostarczają wielu interesujących informacji o budowie i historii naszego Układu Słonecznego.

 

Lipiec, 18.07 godzina 19.00 i 21.00
Jak wygląda Wszechświat

Przemysław Gilewski

Wszechświat od zawsze interesował człowieka. Kiedy spojrzymy na nocne, czyste niebo zauważymy z pewnością gwiazdy, planety, mgławice, a nawet galaktyki. Obiekty, które możemy dostrzec gołym okiem, leżą w naszej Galaktyce lub w jej najbliższym sąsiedztwie. Co zatem znajduje się dalej? Jak Wszechświat wygląda w większych skalach? Jaka jest jego struktura? Na tego typu pytania odpowiedzi próbuje udzielić kosmologia, czyli nauka o Wszechświecie jako całości.

 

Sierpień, 22.08 godzina 19.00 i 21.00
Połącz kropki na niebie

Katarzyna Młynarczyk

Weźmy Syriusza, te dwie jasne na górze, Betelgezę i może jeszcze Rygiel. Dodajmy kilka mniejszych z boku i otrzymujemy kolesia z psem uganiającego się za zającem… Jak?!
Za pomocą programu Stellarium zagłębimy się w historie które wędrują po naszym europejskim niebie, jak również zagłębimy w mitologie z całego świata. Dowiedz się co autor miał na myśli, czyli skąd wzięły się nazwy gwiazdozbiorów.

 

Październik, 3.10 godzina 19.00 i 21.00
Kiedy zasiedlimy obce światy?

dr Halina Prętka-Ziomek

Czy możemy osiedlić się i żyć na innych planetach? Co potrzebne jest ludziom do przetrwania? Które ciała naszego Układu Słonecznego mogą nadawać się do przyszłej kolonizacji? Z jakimi warunkami i problemami zmierzą się przyszli kolonizatorzy planet? Skąd w kosmosie czerpać wodę, żywność, paliwo i surowce naturalne?

 

Październik, 17.10 godzina 19.00 i 21.00
Dlaczego niebo jest niebieskie?

dr Wojciech Borczyk

Na wykładzie będzie można dowiedzieć się jak dawniej kształtowały się poglądy na naturę światła oraz jakim zjawiskom podlega światło. Wykładowi będzie towarzyszyć szereg doświadczeń wyjaśniających zachowanie światła oraz ich zastosowanie w praktyce. Dowiemy się między innymi dlaczego w dzień niebo ma kolor niebieski, a zachodzące Słońce czerwony.

 

Listopad, 21.11 godzina 18.00 i 20.00
Marzenie Newtona

dr Przemysław Bartczak

Nie ma nic piękniejszego niż realizowanie marzeń. Na wykładzie dowiemy się jak marzenie jednego człowieka wpłynęło na nasze życie. Co wspólnego ma armata z telewizją satelitarną? Jak posprzątać Kosmiczną Stajnie Augiasza?

 

Grudzień, 19.12 godzina 18.00 i 20.00
Zajrzeć do wnętrza gwiazd

dr Krzysztof Kamiński

Gwiazdy towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Rozgwieżdżone nocne niebo od zawsze rozbudzało wyobraźnię i intrygowało. Dopiero jednak w XX wieku udało się zrozumieć czym gwiazdy w ogóle są, z czego są zbudowane i dlaczego świecą. Dzięki temu dziś możemy z większym zrozumieniem spoglądać na migoczące na niebie punkciki świetlne świadomi ich ogromnych rozmiarów, potężnej mocy i olbrzymiej odległości w jakiej się od nas w większości znajdują. Wykład będzie podróżą w czasie od pierwszych filozofów i ich prób zrozumienia Słońca po najnowsze współczesne badania z wykorzystaniem sąd kosmicznych, które planują zbliżyć się do naszej gwiazdy dziennej na niebezpiecznie małe odległości.