Wykład „Dlaczego nocne niebo (nie) jest ciemne?”

Zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy pt. „Dlaczego nocne niebo (nie) jest ciemne?”, który odbędzie się 10 lutego o godzinie 18:00 i 20:00. Wykład poprowadzi dr Sylwester Kołomański z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dlaczego nocne niebo jest ciemne? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – jest ciemne, bo nie widać Słońca. Jeśli jednak będziemy bardziej dociekliwi i nie zadowoli nas ta prosta odpowiedź to, mamy szansę na zdobycie wiedzy na kosmiczną skalę. Głębsze zastanowienie się na przyczyną nocnej ciemności może nas bowiem doprowadzić do zrozumienia tego, jak zbudowany jest Wszechświat.
Czy jednak samo pytanie o ciemność w nocy jest poprawne? Czy niebo nocne jest naprawdę ciemne? Prosta obserwacja tego nieba wskazuje, że współcześnie często ciemność nieba jest daleka od doskonałości. Przyczyną tego jest zjawisko o dość dziwnej i tajemniczej nazwie – zanieczyszczenie światłem.
Na pytania dotyczące ciemności lub jej barku postaramy się znaleźć odpowiedzi na najbliższym wykładzie popularnym.

Dr Sylwester Kołomański jest adiunktem w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się badaniem zjawisk związanych z aktywnością magnetyczną Słońca oraz popularyzowaniem wiedzy astronomicznej, a w szczególności problemu zanieczyszczenia światłem. Współtwórca Izerskiego Parku Ciemnego Nieba i działań popularyzujących astronomię w Górach Izerskich (Astro Izery).

Wykład jest nieodpłatny prosimy jednak o zgłoszenie swojego udziału dzwoniąc lub wysyłając SMS na numer: 500 014 582.

Zapraszamy.