Wykład „O sławnych kobietach w astronomii”

Zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy pt. „O sławnych kobietach w astronomii”, który odbędzie się 10 sierpnia o godzinie 18:00 i 20:00 w Wieży Ciśnień. Wykład poprowadzi dr Karolina Bąkowska z CAMK w Warszawie.

Wiele mówi się o tym, że kobietom w nauce jest bardzo trudno. Zmagają się z uprzedzeniami, dyskryminacją, a także ciężko pogodzić im rolę matek, żon, oraz naukowców. A jak to wygląda w astronomii? Harvardzką klasyfikację widm stworzyła Annie Jump Cannon. Do odkrycia pulsarów przyczyniła się Jocelyn Bell Burnell. Badanie rotacji galaktyk przeprowadziła Vera Rubin. O losach kobiet zajmujących się astrofizyką, których badania zmieniły nasze pojmowanie Wszechświata opowie zawodowy astronom kobieta.

Karolina Bąkowska pracuje w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika, Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest zapalonym obserwatorem, który uwielbia badać gwiazdy w najbardziej tradycyjny sposób, czyli spoglądając w rozgwieżdżone niebo za pomocą teleskopu. Tematyką jej badań są ciasne układy podwójne, w których dochodzi do transferu masy, a w szczególności gwiazdy kataklizmiczne.

Wykład jest nieodpłatny prosimy jednak o zgłoszenie swojego udziału dzwoniąc lub wysyłając SMS na numer: 500 014 582.

Zapraszamy.