Wykład „TESS - nowy łowca planet”

Zapraszamy na kolejny wykład popularno naukowy pt. „TESS - nowy łowca planet”, który odbędzie się 13 września o godzinie 18:00 i 20:00. Wykład poprowadzi dr Ewa Niemczura z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tuż po północy 19 kwietnia 2018 roku, rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę misję TESS, Transiting Exoplanet Survey Satellite. Misja ta jest następczynią powoli kończącej się misji Kepler, która dostarczyła nam wielu informacji na temat planet krążących wokół innych gwiazd, a przy okazji danych fotometrycznych o bezprecedensowej dokładności dla dziesiątek tysięcy gwiazd. W odróżnieniu od poprzednika, misja TESS będzie dokonywała pomiarów jasności gwiazd na całym niebie. Głównym celem tych obserwacji będą gwiazdy późnych typów widmowych, jaśniejsze niż 12 magnitudo. W tej grupie znajduje się około 500 tysięcy gwiazd. O ile dzięki teleskopowi Kepler odkryliśmy prawie 4 tysiące egzoplanet, misja TESS powinna poszerzyć tę listę do około 20 tysięcy. Spodziewamy się, że wśród tej liczby znajdzie się przynajmniej kilkaset planet o rozmiarach podobnych do Ziemi, zaś około 20 z nich będzie leżało w obszarze ekosfery swojej macierzystej gwiazdy.

Dr Ewa Niemczura pracuje w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się analizą spektroskopową gwiazd, czyli przede wszystkim wyznaczaniem parametrów atmosferycznych (takich jak temperatura, przyspieszenie grawitacyjne), prędkości rotacji i składu chemicznego gwiazd.

Wykład jest nieodpłatny prosimy jednak o zgłoszenie swojego udziału dzwoniąc lub wysyłając SMS na numer: 500 014 582.

Zapraszamy.