Wykład „Gigant wśród olbrzymów”

Zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy pt. „Gigant wśród olbrzymów”, który odbędzie się 13 grudnia o godzinie 18:00 i 20:00. Wykład poprowadzi prof. UAM dr hab. Agnieszka Kryszczyńska z Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu.

Na wykładzie przedstawiona będzie w skrócie historia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), jego instrumentarium oraz tematyka badań prowadzonych przy użyciu największych na świecie teleskopów. Jego infrastrukturę stanowią obecnie m.in. 4 bardzo wielkie optyczne teleskopy VLT o średnicy 8 metrów, 66 teleskopów sieci ALMA o średnicy 12 i 7 metrów oraz budowany obecnie największy na świecie, gigantycznych rozmiarów optyczno-podczerwony teleskop E-ELT (Europejski Ekstremalnie Wielki Teleskop), o średnicy zwierciadła prawie 40 metrów. Aby go budować ścięto szczyt góry Cerro Armazones. Powierzchnia zwierciadła głównego tego giganta wyniesie prawie 1000 metrów kwadratowych.
Polska również jest członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego i uczestniczy w badaniach prowadzonych na VLT i ALMA oraz w budowie giganta E-ELT.

Wykład jest nieodpłatny prosimy jednak o zgłoszenie swojego udziału dzwoniąc lub wysyłając SMS na numer: 500 014 582.

Zapraszamy.