zorganizowane wycieczki

Zapraszamy także na spotkania z astronomem dla młodzieży szkolnej, które obejmują jeden z wybranych przez zwiedzających wykładów (czas trwania: ok. 45 minut) oraz w zależności od pory odwiedzin i pogody: obserwacje teleskopowe, zwiedzanie obserwatorium, obserwacje za pomocą programu Stellarium. Jednym z punktów programu jest każdorazowo również zwiedzanie wieży z przewodnikiem.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z listą proponowanych wykładów (poniżej) oraz wcześniejsze umówienie pod numerem telefonu 500 014 582. Całość spotkania trwa koło 60-70 minut.

Lista wykładów:

Podstawówka (klasy 4-6)
O Układzie Słonecznym słów kilka
Dowiecie się, czym dokładnie są planety, jak je odróżnić na niebie i ile faktycznie ich jest. Poznacie przyczynę, dla której Pluton nie jest już planetą oraz zobaczycie jak wielki jest Układ Słoneczny

Co zawdzięczamy Mikołajowi Kopernikowi?
Zapoznacie się z dziełem Mikołaja Kopernika oraz co tak naprawdę było w tym przełomowego. Zobaczycie jak ludzie wcześniej wyobrażali sobie Układ Słoneczny oraz dowiecie się, kiedy ostatecznie potwierdzono teorię Kopernika.

Skąd się biorą pory roku
Poznacie przyczynę występowanie pór roku na Ziemi i co oprócz pogody zmienia się w ciągu roku. Dowiecie się, czym jest doba gwiazdowa i czym różni się od doby słonecznej. Na koniec przyjrzymy się Księżycowi i jego fazą.

Gimnazjum
Z życia gwiazd
Zobaczycie jak gwiazda się rodzi i z czego się składa. Z czym związany jest czas ich życie. Dowiecie się również, co dzieje się z gwiazdami po ich śmierci i jakie są największe obiekty we Wszechświecie.

Jak odkrywano Układ Słoneczny?
Dowiecie się, kiedy na dobre zaczęto badać Układ Słoneczny. W jaki sposób ludzie reagowali na nowe odkrycie oraz poznacie najdziwniejsze teorię, które się nie sprawdziły.

Historia pomiarów czasu
Usłyszycie jak zaczęto mierzyć czas, dowiecie się jak działa zegar słoneczny i co wspólnego ma czas z nawigacją. Poznacie działanie współczesnych zegarów i dowiecie się jaki jest najdokładniejszy zegar na świecie.

Ponad gimnazjalne
O Układzie Słonecznym słów trochę więcej
Dowiecie się jak i kiedy powstał Układ Słoneczny. Poznacie, czym jest teoria migracji planet i jak Układ Słoneczny mógł wyglądać krótko po narodzinach. Również dostaniecie odpowiedz na pytanie skąd się wziął Księżyc.

Jak powstał Wszechświat?
Poznacie, jakie są skutki rozszerzania się Wszechświata. W jaki sposób para naukowców zdobyła przypadkiem nagrodę nobla. Na koniec dowiecie się ile lat ma Wszechświat.

Jak wygląda Droga Mleczna?
Dowiecie się, czym jest Droga Mleczna oraz gdzie w niej znajduje się Słońce. Zobaczycie, co znajduje się w niej i jaka jest duża. Na koniec poznacie, jaka przyszłość czeka Drogę Mleczną.