wykłady popularnonaukowe

Zapraszamy wszystkich Państwa bardzo serdecznie na otwarte wykłady popularnonaukowe, które będą się odbywały raz w miesiącu w obserwatorium astronomicznym kościańskiej Wieży Ciśnień. Wykłady będą odbywały się dwukrotnie w ciągu jednego dnia, z czego pierwszy będzie przeznaczony specjalnie dla dzieci. Prelegentami są pracownicy naukowi Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Każdorazowo po zakończeniu wykładu, przy sprzyjającej pogodzie, odbywać się będą obserwacje nocnego nieba.

Wykłady są nieodpłatne, chcąc jednak zapewnić jak największy komfort słuchaczom, prosimy o wcześniejsze potwierdzanie obecności pod numerem telefonu: 500 014 582.

 

Zmieniliśmy dzień, w którym odbywają się wykłady, na wykłady zapraszamy teraz w czwartek.

 

Plan wykładów

 

Kwiecień, 27.04.17 godzina 18.00 i 20.00
Jak człowiek podbija Kosmos

dr Justyna Gołębiewska

W 1957 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii ludzkości. W przestrzeni kosmicznej znalazł się pierwszy obiekt stworzony przez człowieka - Sputnik. Jak do tego doszło i co przez te 60 lat udało nam się wysłać w kosmos dowiedzą się Państwo na wykładzie.

 

Marzec, 16.03.17 godzina 18.00 i 19.30
Poznawanie Wszechświata

prof. dr hab. Tadeusz Michałowski

Człowiek zawsze chciał zrozumieć otaczający go świat. Interesowało go to co blisko „w zasięgu ręki”, ale i to co dalekie, również zjawiska zachodzące na niebie. Chciał też patrzeć i tam, gdzie „wzrok nie sięga”. Z naturalnej ciekawości człowieka narodziła się nauka w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Obiektem tej ciekawości zawsze był i nadal jest Wszechświat. Podczas wykładu przedstawione zostaną zmieniające się poglądy na Wszechświat, wynikające z obserwacji astronomicznych oraz z odkryć naukowych.

 

Luty, 10.02.17 godzina 18.00 i 20.00
Dlaczego nocne niebo (nie) jest ciemne?

dr Sylwester Kołomański

Dlaczego nocne niebo jest ciemne? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – jest ciemne, bo nie widać Słońca. Jeśli jednak będziemy bardziej dociekliwi i nie zadowoli nas ta prosta odpowiedź to, mamy szansę na zdobycie wiedzy na kosmiczną skalę. Głębsze zastanowienie się na przyczyną nocnej ciemności może nas bowiem doprowadzić do zrozumienia tego, jak zbudowany jest Wszechświat.
Czy jednak samo pytanie o ciemność w nocy jest poprawne? Czy niebo nocne jest naprawdę ciemne? Prosta obserwacja tego nieba wskazuje, że współcześnie często ciemność nieba jest daleka od doskonałości. Przyczyną tego jest zjawisko o dość dziwnej i tajemniczej nazwie – zanieczyszczenie światłem.
Na pytania dotyczące ciemności lub jej barku postaramy się znaleźć odpowiedzi na najbliższym wykładzie popularnym.

 

Styczeń, 20.01.17 godzina 18.00 i 20.00
Profesjonalne wykorzystanie amatorskich obserwacji nieba

dr Przemysław Bartczak

W miarę rozwoju techniki budujemy coraz większe instrumenty astronomiczne umieszczane na Ziemi oraz w przestrzeni kosmicznej. Wydawałoby się, że amatorskie obserwacje nieba nie mają szans konkurować z profesjonalnymi obserwacjami. Czy to prawda ? Przyjdź na piątkowy wykład i przekonaj się.

 

Grudzień, 16.12.16 godzina 18.00 i 20.00
Historia pomiaru czasu

dr Wojciech Borczyk

Upływ czasu skłania do refleksji chyba każdego z nas. Wykład traktuje o historii pomiaru czasu, począwszy od starożytnych zegarów wodnych i słonecznych, poprzez zegary mechaniczne, skończywszy na atomowych wzorcach czasu. Dowiemy się z niego m.in. dlaczego zegar słoneczny nie wskazuje czasu urzędowego, jak definiowano sekundę dawniej i dziś oraz dlaczego na satelitach GPS czas płynie wolniej, niż na Ziemi.

 

Listopad, 18.11.16 godzina 18.00 i 20.00
Kolonizacja Układu Słonecznego: od czego zacząć?

dr Ewa Niemczura

Kolonizacja Układu Słonecznego, terraformowanie Marsa i Wenus to tematy, które jeszcze niedawno interesowały tylko miłośników science fiction. Teraz to się zmienia. Obecne projekty zakładają wysłanie na Marsa pierwszych kolonizatorów już za kilka - kilkanaście lat. Na czym będzie polegała ich misja? Od czego zacząć terraformowanie planety? Czy Mars to rzeczywiście najlepszy wybór? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć podczas wykładu.

 

Październik, 21.10.16 godzina 18.00 i 20.00
Czy NASA zmieniła znaki zodiaku?

dr Wojciech Borczyk

W dzisiejszych czasach pojęcia takie, jak „zodiak” lub „znaki zodiaku” większości osób kojarzą się zapewne z astrologią i gazetowymi horoskopami. Mało kto jednak wie, że mają one również swoje dobrze ugruntowane miejsce w astronomii i że w dawnych czasach odgrywały kluczową rolę m.in. w rachubie czasu i konstruowaniu kalendarza. Jak starożytni Babilończycy wyznaczali długość roku? Jak dawniej odmierzano czas? Jakich kalendarzy w przeszłości używano? Skąd wzięło się ostatnie zamieszanie wokół rzekomych zmian w ustalonym od wieków porządku znaków zodiaku? Na te (i inne) pytania postaramy się odpowiedzieć w czasie wykładu.

 

Wrzesień, 16.09.16 godzina 18.00 i 20.00
Sztuczne satelity i śmieci kosmiczne

dr Krzysztof Kamiński

Gdy w 1957r wystrzelono pierwszego sztucznego satelitę Ziemi przestrzeń kosmiczna wydawała się niewyobrażalnie wielkim bezkresem. Dziś na rozmaitych orbitach wokółziemskich znajdują się tysiące obiektów i w najbliższych regionach kosmosu zaczyna się robić ciasno. Pojawił się nie znany wcześniej problem zaśmiecenia okolic Ziemi. Coraz więcej osób i instytucji na całym świecie zaangażowanych jest w szukanie metody poradzenia sobie z tym nowym problemem, który jeśli pozostanie nierozwiązany może w przyszłości utrudnić a nawet uniemożliwić ludziom korzystanie ze sztucznych satelitów Ziemi. Na naszych oczach powstaje zupełnie nowa gałąź astronomii stosowanej w której Polska może odegrać kluczową rolę w Europie.

 

Sierpień, 19.08.16 godzina 18.00 i 20.00
Nieziemski Księżyc Ziemi

dr Sylwester Kołomański

Księżyc jest jednym z najłatwiejszych do obserwacji ciał niebieskich. Spoglądamy nań i widzimy nów, kwadrę, pełnię, kwadrę, nów, kwadrę,… I tak w kółko od 4.5 mld lat. Z bliska też nie jest lepiej – szare pustkowie pokryte pyłem i zryte kraterami. Wydaje się, że Księżyc jest niezmiennie i powtarzalnie nudny, a fascynujący kosmos znajduje się dalej od nas. Przyjdź na piątkowy wykład i przekonaj się czy tak jest naprawdę.

 

Lipiec, 15.07.16 godzina 18.00 i 19.30
Jan Heweliusz, astronom i piwowar

dr Wojciech Borczyk

Życie i dzieło wybitnego, XVII-wiecznego, gdańskiego astronoma. Podczas wykładu dowiemy się m.in. co to było „piwo jopejskie”, jak król Jan III Sobieski trafił na gwiaździste niebo i co wspólnego z astronomią może mieć „Ogniem i mieczem” Sienkiewicza.

 

Czerwiec, 24.06.16 godzina 18.00 i 20.00
Współczesne projekty obserwacji całego nieba

dr Zbigniew Kołaczkowski

W ostatnich latach astronomia osiągnęła poziom zaawansowania technicznego umożliwiający obserwowanie całego nieba. Projekty naukowe oparte na takiej strategii dostarczają naukowcom ogromne (astronomiczne) ilości danych. Te z kolei otwierają zupełnie nowe możliwości badania zjawisk zachodzących w kosmosie, pozwalające przetestować i uporządkować naszą wiedzę o prawach rządzących Wszechświatem, a z drugiej strony odkryć zjawiska unikalne i nietypowe.
Na wykładzie zostanie omówiona ta bardzo szybko rozwijającą się gałąź astronomii, jak również możliwości korzystania z jej wyników w przestrzeni publicznej.

 

Maj, 20.05.16 godzina 18.00 i 20.00
Skład chemiczny gwiazd

dr Magdalena Polińska

W roku 1814 Joseph van Fraunhofer obserwował i zmierzył ciemne linie odkryte w widmie Słońca, dziś wiemy, że są to ślady obecności różnych pierwiastków w atmosferze Słońca. Można więc przyjąć, że od momentu odkrycia linii Fraunhofera rozpoczęła się historia badań spektroskopowych różnych obiektów astronomicznych. Dzięki spektroskopii, czyli badaniu widm, możemy między innymi poznawać skład chemiczny gwiazd. Znając go dowiadujemy się więcej o powstawaniu i budowie gwiazd, z kolei wiedza ta pozwala nam zrozumieć i poznać losy Wszechświata.

 

Kwiecień, 22.04.16 godzina 18.00 i 20.00
Projekt Solaris, czyli co łączy Lema z Gwiezdnymi Wojnami?

dr Milena Ratajczak

Projekt Solaris to polskie przedsięwzięcie naukowe mające na celu poszukiwanie planet pozasłonecznych w układach podwójnych gwiazd za pomocą sieci 0.5-m zrobotyzowanych teleskopów fotometrycznych. Poprzez wykorzystanie metody chronometrażu zaćmień jesteśmy w stanie odkrywać planety podobne do Tatooine – rodzimego globu Luke’a Skywalkera z „Gwiezdnych Wojen”.

 

Marzec, 18.03.16 godzina 18.00 i 20.00
O pierwszych obserwacjach fal grawitacyjnych

dr hab. Agnieszka Kryszczyńska

11 lutego tego roku ogłoszono informację o pierwszej rejestracji fal grawitacyjnych pochodzących od zlewających się dwóch czarnych dziur, dokonanych przez amerykańskie obserwatoria fal grawitacyjnych - Advanced LIGO. Fale grawitacyjne to najdłużej poszukiwany dowód na poprawność Ogólnej Teorii Względności Alberta Einsteina. Einstein przewidział istnienie fal grawitacyjnych 100 lat temu, ale długo wątpiono w ich istnienie i możliwość ich detekcji.
Dopiero budowa nowoczesnych detektorów i praca ogromnego 1300-osobowego zespołu naukowców, inżynierów, informatyków z całego świata pozwoliła na dokonanie pierwszej rejestracji tzw. Zmarszczek czasoprzestrzeni, którymi są fale grawitacyjne.
W czasie wykładu przedstawiona będzie historia odkrycia, technika badań, wyniki pierwszych obserwacji oraz przyszłość i perspektywy z nim związane.

 

Luty, 26.02.16 godzina 18.00 i 20.00
Jak mierzymy wszechświat?

dr Wojciech Borczyk

Jak mierzymy odległości w kosmosie? Dlaczego wielu XVI wiecznych astronomów odrzucało początkowo teorię Kopernika? Jak w XVII wieku po raz pierwszy "zmierzono" nasz układ słoneczny? Skąd wiemy, jak daleko od nas znajdują się gwiazdy? Co ma wspólnego światło świecy z pomiarami odległości do dalekich galaktyk? Do czego przydają się gwiazdy supernowe? Jak duży jest nasz wszechświat? W czasie wykładu postaramy się odpowiedzieć m.in. na te pytania

 

Styczeń, 29.01.16 godzina 18.00 i 20.00
Słońce, nasza dzienna gwiazda

dr Anna Marciniak

Słońce jest najbliższą nam gwiazdą i przez to też najlepiej znaną. Mimo że astronomowie znają wiele podobnych gwiazd, ta jedna jest dla nas bardzo szczególna. Dostarcza nam fascynujących i pięknych zjawisk, takich jak np. protuberancje czy zorze polarne. Ich powstawanie związane jest z aktywnością magnetyczną - Słońce to olbrzymi magnes, w którym w dodatku dość często bieguny zamieniają się miejscami. Aż do początków XX wieku nie było wiadomo jak właściwie Słońce wytwarza swoją energię.

 

Grudzień, 11.12.15 godzina 18.00 i 20.00
Czy można prześcignąć światło?

dr Wojciech Borczyk

Jak szybko porusza się światło? Czy rozchodzi się ono natychmiastowo, czy potrzebuje na to skończonego czasu? Jak próbowano mierzyć prędkość światła na przestrzeni wieków? Czy można prześcignąć światło? Jakie ciekawe zjawiska zachodzą, kiedy poruszamy się z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła? Co ma wspólnego system nawigacji GPS z Albertem Einsteinem? Na wykładzie postaramy się odpowiedzieć m.in. na te pytania.

 

Listopad, 20.11.15 godzina 18.00 i 19.30
Wreszcie zobaczyliśmy Plutona!

prof. dr hab. Tadeusz Michałowski

Plutona odkrył amerykański astronom Clyde W.Tombaugh (1906-1997) dnia 18 lutego 1930 roku w Obserwatorium Lowella we Flagstaff (Arizona). Przez ponad 70 lat Pluton był uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. W roku 1978 odkryto, że posiada on towarzysza, którego nazwano Charon. Jego średnica jest tylko o połowę mniejsza od średnicy ciała macierzystego. W XXI wieku odkryto jeszcze cztery małe księżyce Plutona.
W latach 90-tych XX wieku zaczęto odkrywać ciała obiegające Słońce po orbitach podobnych do orbity Plutona. Niektóre z nich są podobnych rozmiarów co Pluton. W tej sytuacji Międzynarodowa Unia Astronomiczna, na swym kongresie, który odbył się w Pradze w 2006 roku, przyjęła ściślejszą definicję pojęcia planeta i Pluton stał się przedstawicielem nowej klasy ciał zwanych planetami karłowatymi.
W styczniu 2006 roku, Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) wystrzeliła sondę New Horizons, która 14 lipca 2015 przeleciała w odległości około 12.5 tys. kilometrów od Plutona, przekazując nam wiele danych o nim samym oraz systemie jego księżyców. Są to najdalsze ciała w Układzie Słonecznym badane z bliska przez sondę kosmiczną. Na wykładzie zostanie przedstawiona historia badań Plutona od czasów jego odkrycia aż po rok 2015.

 

Październik, 16.10.15 godzina 18.00 i 20.00
Czerwona Planeta

dr Krzysztof Kamiński

Planeta Mars znana jest ludziom już od czasów starożytnych. Widoczna gołym okiem jako jasno świecąca gwiazda, o delikatnie czerwonym odcieniu, budziła skojarzenia z mitycznym bogiem wojny. Mimo, że nie jest planetą najbliższą Ziemi to od XIX wieku znajduje się nieustannie w centrum uwagi. Dzieje się tak m. in. dzięki dostrzeżonym na jej powierzchni przez niektórych astronomów kanałom. I chociaż sondy kosmiczne, które doleciały do Marsa, a nawet wylądowały miękko na jego powierzchni nie potwierdziły ich obecności, to dokonane przez nie nowe odkrycia okazały się nie mniej fascynujące. Wszystko to sprawia, że Mars jest obiektem nieustających badań, celem licznych sond kosmicznych, a w przyszłości może stać się również miejscem lądowania misji załogowych.

 

Sierpień, 28.08.15 godzina 18.00 i 20.00
Misja Gaia

dr Przemysław Bartczak

Mieszkamy na planecie Ziemia. Słońce jako nasza najbliższa gwiazda dostarcza nam niezbędnej energii do życia. Co wiemy o innych gwiazdach i grupach jakie tworzą w przestrzeni kosmicznej?
Najnowsza astrometryczna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie Gaia ma zadanie zbadać nasze najbliższe otoczenie w Drodze Mlecznej i dać nam szanse odpowiedzieć na szereg nurtujących pytań.

 

Lipiec, 31.07.15 godzina 18.00 i 20.00
O tajemnicach Plutona i kopalniach kosmicznych słów parę

dr hab. Tomasz Kwiatkowski

Przelot sondy New Horizons w pobliżu planety karłowatej Pluton i jej księżyców pokazał naszym oczom zadziwiające, geologicznie aktywne obiekty. Obejrzymy wspólnie przesłane zdjęcia i spróbujemy wytłumaczyć widoczne na powierzchni twory. Z granic Układu Słonecznego przeniesiemy się w pobliże Ziemi by zobaczyć, że współczesne badania planetarne nie tylko zaspakajają naszą wrodzoną ciekawość, ale zmierzają też w kierunku przemysłowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Czy w niedalekiej przyszłości na powierzchniach planetoid powstaną kosmiczne stacje paliw, a obok nich kopalnie cennych minerałów? Czy za dziesięć lat będziemy mogli oglądać w telewizji astronautów pobierających próbki z planetoidy sprowadzonej przez sondę na orbitę w pobliżu Księżyca?

 

Maj, 15.05.15 godzina 18.00 i 20.00
Czy grozi nam Armagedon?

dr hab. Agnieszka Kryszczyńska

Ziemia w swojej historii wielokrotnie zderzała się z drobnymi ciałami pochodzącymi z naszego Układu Słonecznego. Ślady takich zderzeń widoczne są w postaci wielu kraterów meteorytowych i znalezionych odłamków meteorytów (np. Kanion Diablo, kratery w Morasku i wiele innych), zniszczonego obszaru leśnego (katastrofa Tunguska) czy nagrań wybuchu i upadku meteorytów pod Czelabińskiem. Skąd biorą się ciała uderzające w Ziemię? Ile planetoid jest potencjalnie niebezpiecznych? Czy możemy uniknąć zderzenia z takimi ciałami? Czy rzeczywiście grozi nam scenariusz podobny do filmu Armagedon? O tym m.in. na wykładzie.

 

Kwiecień, 10.04.15 godzina 18.00 i 20.00
Życie we Wszechświecie

mgr Katarzyna Drozd

Czy poszukiwanie życia we Wszechświecie to tylko domena science-fiction czy da się podejść do tego zagadnienia w sposób naukowy? I czy w ogóle są takie próby? A jeśli tak, to jak one wyglądają? Wiadomo, jeśli mamy mieć naukowe podejście, to musimy mieć wzór. Wzór, który da nam konkretny mierzalny wynik, który da się porównać z obserwacjami. I właśnie wokół wzoru, zwanego równaniem Drake'a, będzie się kręcił ten wykład. Zaczniemy od tego, gdzie życie może istnieć oraz gdzie i jak go poszukujemy, co to w ogóle w naszym rozumieniu jest życie i jak dobrze je znamy, a skończymy na tym jakie problemy możemy napotkać, poszukując tego życia tam hen! poza granicą ciepłej i wygodnej Ziemi. Ostatecznie wstawimy wszystkie liczby do równania Drake'a i sprawdzimy, ile tego "życia we Wszechświecie" jest.

 

Marzec, 27.03.15 godzina 18.00 i 20.00
O gwiazdach nowych, supernowych i czarnych dziurach

mgr Karolina Bąkowska

Czy wiecie czym się różni, gwiazd nowa od supernowej lub skąd się biorą czarne dziury? Dlaczego jedne gwiazdy są jaśniejsze, a inne słabsze? Życie gwiazd trochę przypomina życie ludzi, gdyż gwiazdy rodzą się w kosmicznych żłobkach. Następnie żyją długo i spokojnie, lub krótko i bardzo intensywnie, a ich etapem końcowym życia często jest spektakularna śmierć obserwowana w postaci rozbłysku supernowej. Na wiele pytań dotyczących życia gwiazd potrafią już odpowiedzieć astrofizycy, czyli astronomowie badający gwiazdy i o tym właśnie będzie ten referat.

 

Luty, 20.02.15 godzina 18.00 i 20.00
Jowisz - gigant wśród planet

dr Krzysztof Kamiński

Planeta Jowisz to prawdziwy gigant wśród planet Układu Słonecznego. Choć jest wyraźnie widoczny gołym okiem, to dopiero po wynalezieniu lunety i skierowaniu jej na Jowisza zaczęliśmy domyślać się jaka jest jego prawdziwa natura.  Prawdziwy przełom nastąpił jednak wraz z pojawieniem się sond kosmicznych, które mogły mu się przyjrzeć z bliska, a nawet z bardzo bliska. Jak jest zbudowana ta planeta? Dlaczego ma tak wiele księżyców? Czy Jowisz ma pierścienie? W jaki sposób wprowadził "swoje porządki" w Układzie Słonecznym?  Czy znamy we Wszechświecie planety większe od niego?

 

Styczeń, 30.01.15 godzina 18.00 i 20.00
Obserwacje astronomiczne przez tysiąclecia

dr Wojciech Borczyk

Astronomia jest uważana za jedną z najstarszych nauk. Już w czasach prehistorycznych ludzie patrzyli w niebo i obserwowali zachodzące na nim zjawiska, takie jak wschody i zachody ciał niebieskich, fazy Księżyca i ruchy planet na tle gwiazd. W miarę rozwoju naszej wiedzy i technologii zmieniały się też metody prowadzenia obserwacji astronomicznych. Podczas wykładu przedstawiona zostanie historia obserwacji astronomicznych, od czasów starożytnych i najprostszych instrumentów pomiarowych, do współczesnych teleskopów kosmicznych, optyki adaptacyjnej i detektorów CCD.

 

Grudzień, 19.12.14 godzina 18.00 i 20.00
Zajrzeć do wnętrza gwiazd

dr Krzysztof Kamiński

Gwiazdy towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Rozgwieżdżone nocne niebo od zawsze rozbudzało wyobraźnię i intrygowało. Dopiero jednak w XX wieku udało się zrozumieć czym gwiazdy w ogóle są, z czego są zbudowane i dlaczego świecą. Dzięki temu dziś możemy z większym zrozumieniem spoglądać na migoczące na niebie punkciki świetlne świadomi ich ogromnych rozmiarów, potężnej mocy i olbrzymiej odległości w jakiej się od nas w większości znajdują. Wykład będzie podróżą w czasie od pierwszych filozofów i ich prób zrozumienia Słońca po najnowsze współczesne badania z wykorzystaniem sąd kosmicznych, które planują zbliżyć się do naszej gwiazdy dziennej na niebezpiecznie małe odległości.

 

Listopad, 21.11.14 godzina 18.00 i 20.00
Marzenie Newtona

dr Przemysław Bartczak

Nie ma nic piękniejszego niż realizowanie marzeń. Na wykładzie dowiemy się jak marzenie jednego człowieka wpłynęło na nasze życie. Co wspólnego ma armata z telewizją satelitarną? Jak posprzątać Kosmiczną Stajnie Augiasza?

 

Październik, 17.10.14 godzina 19.00 i 21.00
Dlaczego niebo jest niebieskie?

dr Wojciech Borczyk

Na wykładzie będzie można dowiedzieć się jak dawniej kształtowały się poglądy na naturę światła oraz jakim zjawiskom podlega światło. Wykładowi będzie towarzyszyć szereg doświadczeń wyjaśniających zachowanie światła oraz ich zastosowanie w praktyce. Dowiemy się między innymi dlaczego w dzień niebo ma kolor niebieski, a zachodzące Słońce czerwony.

 

Październik, 3.10.14 godzina 19.00 i 21.00
Kiedy zasiedlimy obce światy?

dr Halina Prętka-Ziomek

Czy możemy osiedlić się i żyć na innych planetach? Co potrzebne jest ludziom do przetrwania? Które ciała naszego Układu Słonecznego mogą nadawać się do przyszłej kolonizacji? Z jakimi warunkami i problemami zmierzą się przyszli kolonizatorzy planet? Skąd w kosmosie czerpać wodę, żywność, paliwo i surowce naturalne?

 

Sierpień, 22.08.14 godzina 19.00 i 21.00
Połącz kropki na niebie

Katarzyna Młynarczyk

Weźmy Syriusza, te dwie jasne na górze, Betelgezę i może jeszcze Rygiel. Dodajmy kilka mniejszych z boku i otrzymujemy kolesia z psem uganiającego się za zającem… Jak?!
Za pomocą programu Stellarium zagłębimy się w historie które wędrują po naszym europejskim niebie, jak również zagłębimy w mitologie z całego świata. Dowiedz się co autor miał na myśli, czyli skąd wzięły się nazwy gwiazdozbiorów.

 

Lipiec, 18.07.14 godzina 19.00 i 21.00
Jak wygląda Wszechświat

Przemysław Gilewski

Wszechświat od zawsze interesował człowieka. Kiedy spojrzymy na nocne, czyste niebo zauważymy z pewnością gwiazdy, planety, mgławice, a nawet galaktyki. Obiekty, które możemy dostrzec gołym okiem, leżą w naszej Galaktyce lub w jej najbliższym sąsiedztwie. Co zatem znajduje się dalej? Jak Wszechświat wygląda w większych skalach? Jaka jest jego struktura? Na tego typu pytania odpowiedzi próbuje udzielić kosmologia, czyli nauka o Wszechświecie jako całości.

 

Czerwiec, 13.06.14 godzina 19.00 i 21.00
Meteoryty - goście z kosmosu

dr hab. Agnieszka Kryszczyńska

Na rozgwieżdżonym nocnym niebie czasami możemy zaobserwować meteory, zwane (niewłaściwie) spadającymi gwiazdami. Są to spalające się w atmosferze ziemskiej okruchy skalne lub skalno-lodowe, które dotarły w pobliże Ziemi z różnych obszarów naszego Układu Słonecznego. Zdarza się, że fragmenty takich okruchów docierają do powierzchni Ziemi w postaci meteorytów. Meteoryty są czystą materią kosmiczną, a ich badania dostarczają wielu interesujących informacji o budowie i historii naszego Układu Słonecznego.

 

Maj, 23.05.14 godzina 19.00 i 21.00
W poszukiwaniu drugiej Ziemi

dr Wojciech Borczyk

Na wykładzie będzie można dowiedzieć się, jak przebiegała historia odkryć planet pozasłonecznych, w jaki sposób astronomowie poszukują planet w innych układach planetarnych oraz jak w przyszłości będą odkrywane nowe światy wokół innych gwiazd.

 

Kwiecień, 11.04.14
Instrukcja obsługi nieba;
dr Justyna Gołębiowska

Nocne, gwiaździste niebo od zawsze fascynowało ludzi. Dzisiaj, kiedy można dokładnie przewidzieć przyszły wygląd nieba i zachodzące na nim zjawiska, nawet amatorskie obserwacje astronomiczne mogą dostarczyć dużo satysfakcji.


Piątek, 7.03.14 godzina 18.00
Władca Pierścieni

dr Krzysztof Kamiński

Znana już w starożytności. Widoczna gołym okiem. Powolna, tajemnicza, odległa. Nazwana imieniem rzymskiego boga rolnictwa i zasiewów. Dopiero w nowożytnych czasach powoli zaczęła odsłaniać swoje tajemnice. W 1610 roku po raz pierwszy ukazała Galileuszowi swój najwspanialszy atrybut - pierścienie. Dziś dzięki europejskim i amerykańskim misjom kosmicznym znamy wiele odpowiedzi na wcześniejsze, nurtujące pytania dotyczące Saturna. Nadal jednak wiele spraw pozostało niewyjaśnionych i nie do końca poznanych.

Wykład będzie trwał około godziny. Po jego zakończeniu, przy sprzyjającej pogodzie, zapraszamy na obserwacje nocnego nieba.