wykłady popularnonaukowe
Zapraszamy wszystkich Państwa bardzo serdecznie na otwarte wykłady popularnonaukowe, które będą się odbywały raz w miesiącu w obserwatorium astronomicznym kościańskiej Wieży Ciśnień. Prelegentami są m.in. pracownicy naukowi Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Wykłady są nieodpłatne, chcąc jednak zapewnić jak największy komfort słuchaczom, prosimy o wcześniejsze potwierdzanie obecności pod numerem telefonu: 500 014 582.
Zmieniliśmy dzień, w którym odbywają się wykłady, na wykłady zapraszamy teraz w sobotę.
Zapisy na wykłady rozpoczynają się 2 tygodnie przed datą prelekcji.
Plan wykładów
Styczeń, 25.01.20 godzina 18.00
Życie gwiazd
dr Krzysztof Kamiński
Gwiazdy są na pierwszy rzut oka najbardziej statecznymi i pospolitymi ciałami niebieskimi. Są przecież od setek lat widoczne każdej nocy w takich samych konstelacjach. Te mrugające punkciki światła na nocnym niebie są jednak fascynującymi i zadziwiająco różnorodnymi obiektami. Od brązowych karłów, przez nadolbrzymy do białych karłów i czarnych dziur. Wszechświat jest wypełniony miliardami gwiazd i to właśnie gwiazdy są tym źródłem światła, które rozświetla mroki pustki kosmicznej i sprawia, że możemy cokolwiek w nocy na niebie zobaczyć.
Warto więc poznać gwiazdy bliżej i zrozumieć jak powstały, jak "żyją" i jak "umierają".
Luty, 8.02.20 godzina 17.00
Wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd
dr hab. Przemysław Bartczak
Wykład zabierze nas w podróż w czasie i przestrzeni ukazującej nasze miejsce we wszechświecie oraz powiązania między mikro i marko światem.
Marzec, 7.03.20 godzina 17.00
Nowe spojrzenie na nasze miejsce we Wszechświecie
dr Joanna Moledna-Żakowicz
Niniejszy wykład przybliży zagadnienie Nagrody Nobla 2019, przyznanej Michelowi Mayorowi i Didierowi Quelozowi za odkrycie pierwszej planety pozasłonecznej krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Podczas mojego wystąpienia wyjaśnię, jak długą drogę przeszliśmy szukając pozasłonecznych światów i jak szybki był nasz marsz ku tym odkryciom. Pokażę również, jak precyzyjne obserwacje i skrupulatna analiza danych mogą doprowadzić do otrzymania nagrody Nobla.
Wykłady prowadzone w latach: 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014.


