wykłady popularnonaukowe

Zapraszamy wszystkich Państwa bardzo serdecznie na otwarte wykłady popularnonaukowe, które będą się odbywały raz w miesiącu w obserwatorium astronomicznym kościańskiej Wieży Ciśnień. Wykłady będą odbywały się dwukrotnie w ciągu jednego dnia, z czego pierwszy będzie przeznaczony specjalnie dla dzieci. Prelegentami są m.in. pracownicy naukowi Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Każdorazowo po zakończeniu wykładu, przy sprzyjającej pogodzie, odbywać się będą obserwacje nocnego nieba.

Wykłady są nieodpłatne, chcąc jednak zapewnić jak największy komfort słuchaczom, prosimy o wcześniejsze potwierdzanie obecności pod numerem telefonu: 500 014 582.

 

Zmieniliśmy dzień, w którym odbywają się wykłady, na wykłady zapraszamy teraz w czwartek.

Zapisy na wykłady rozpoczynają się 2 tygodnie przed datą prelekcji.

 

Plan wykładów

Styczeń, 25.01.18 godzina 18.00 i 20.00
Oumuamua - posłaniec z daleka

dr Wojciech Borczyk

Pod koniec października 2017 roku dokonano odkrycia niezwykłego obiektu, przelatującego z ogromną prędkością przez nasz Układ Słoneczny. Tym niespodziewanym gościem była pierwsza w historii zaobserwowana przez nas planetoida pochodzenia międzygwiazdowego. Na wykładzie opowiemy o historii rozwoju naszych poglądów na powstawanie i ewolucję tego typu ciał we wszechświecie, o tym, czym jest 1/I Oumuamua i skąd mogła ona do nas przylecieć.

 

Luty, 15.02.18 godzina 18.00 i 20.00
Ekstremalne warunki Marsa i Wenus, czy jesteśmy w stanie skolonizować te planety?

Michał Andrzejewski, Aleksandra Półrolniczak, Szymon Sobczak

Temperatura i ciśnienie jakie mamy na Ziemi jest unikalne w skali Wszechświata i to dzięki nim może istnieć na naszej planecie życie. Minęło prawie 50 lat, od kiedy człowiek stanął stopą na pozaziemskim obiekcie - Księżycu. Kolejnym krokiem ma być lądowanie na Marsie i jego wstępna kolonizacja, która według wszelkich przesłanek nastąpi w obecnym stuleciu. Dlaczego nie Wenus, na którą można dotrzeć niemal dwa razy szybciej? Przed jakimi problemami staną astronauci? Czy będą mogli rozpalić ogień? Czy znajdą ciekłą wodę? Jakich skafandrów potrzebują, żeby bezpiecznie poruszać się po powierzchni planety? Podczas pokazu zaprezentujemy jakie warunki panują na Marsie i Wenus oraz jak zachowują się substancje takie jak woda, azot, dwutlenek węgla, tlen czy argon, w formie w jakiej znajdują się na tych planetach.

 

Marzec, 15.03.18 godzina 18.00 i 20.00
Gdy cień planetoidy padnie na Ziemię

dr hab. Piotr Dybczyński

Wykład przybliży jedyną bezpośrednią naziemną metodę pomiaru średnic planetoid - zakrycia gwiazd przez planetoidy. Pokazane zostaną ciekawe ale i zaskakujące czasami wyniki takich obserwacji. Metoda jest na tyle prosta, że na dużą skalę jest wykorzystywana przez astronomów-amatorów, których praca dostarcza wartościowych dla nauki wyników.

 

Kwiecień, 26.04.18 godzina 18.00 i 19:30
Kosmiczna książka kucharska: jak powstają gwiazdy

dr Michał Michałowski

Zrozumienie ewolucji gwiazd jest jednym z najważniejszych zadań astronomii. Na wykładzie opowiemy o tym, w jaki sposób tworzą się gwiazdy. Jakich potrzebujemy składników? Jakie procesy fizyczne są za to odpowiedzialne? Jak możemy je badać? Następnie zostaną przedstawione najnowsze odkrycia w dziedzinie tworzenia się gwiazd.

 

Maj, 17.05.18 godzina 18.00 i 20:00
Jak dolecieć do gwiazd?

dr Krzysztof Kamiński

Już od blisko stu lat wyobraźnia milionów ludzi na świecie jest rozpalana wizją podróży międzygwiezdnych, przez powieści i filmy fantastyczno-naukowe, a także przez kolejne osiągnięcia w dziedzinie lotów kosmicznych. Takimi momentami przełomowymi były niewątpliwie umieszczenie na orbicie pierwszego sztucznego satelity Ziemi, pierwszy lot człowieka w kosmos oraz załogowe loty księżycowe w latach 1969-73.
Dziś, prawie pół wieku później, podbój kosmosu wydaje się jednak nieco odleglejszy.
Jak wygląda stan współczesnej kosmonautyki, czy jesteśmy w stanie wysłać ludzi na Marsa i inne obiekty Układu Słonecznego, czy jesteśmy w stanie wysłać misje kosmiczne do innych układów planetarnych, które są odkrywane wokół najbliższych gwiazd? Przegląd współczesnej techniki rakietowej i innych pomysłów na napęd pojazdów kosmicznych być może pozwoli znaleźć odpowiedź na te i inne pytania dotyczące podboju kosmosu.

Wykłady prowadzone w latach: 2017, 2016, 2015, 2014.