wykłady popularnonaukowe

Zapraszamy wszystkich Państwa bardzo serdecznie na otwarte wykłady popularnonaukowe, które będą się odbywały raz w miesiącu w obserwatorium astronomicznym kościańskiej Wieży Ciśnień. Prelegentami są m.in. pracownicy naukowi Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Wykłady są nieodpłatne, chcąc jednak zapewnić jak największy komfort słuchaczom, prosimy o wcześniejsze potwierdzanie obecności pod numerem telefonu: 500 014 582.

 

Zapisy na wykłady rozpoczynają się 2 tygodnie przed datą prelekcji.

 

Plan wykładów

Styczeń, 19.01.24 godzina 18.00 i 20.00 - Odwołany
Jak programowanie pomaga badać Kosmos?
dr Arkadiusz Hypki

Astronomia to nauka, która bada Kosmos i wszystkie obiekty w nim się znajdujące. Natomiast informatyka to nauka, która zajmuje się przetwarzaniem informacji, zwłaszcza za pomocą komputerów. Połączenie zdobyczy astronomii i informatyki spowodowało ogromny wzrost jakości obu dziedzin. Dzięki informatyce możliwe stało się badanie takich procesów fizycznych w astronomii, których wcześniej nie sposób było badać. Obecnie projektowane misje kosmiczne i teleskopy naziemne stawiają sobie ambitne cele, które możliwe są do zrealizowania tylko i wyłącznie dzięki ogromnemu rozwojowi informatyki, metod numerycznych, rozwojowi superkomputerów oraz algorytmom, które pozwalają na badanie ogromnych ilości danych. W czasie wykładu zaprezentuję jak astroinformatyka stała się jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki i jak dzięki programowaniu można badać każdy element Kosmosu.

 

Luty, 23.02.24 godzina 18.00 i 20.00
Skąd się wzięło życie na Ziemi?
dr Paweł Preś

Historia życia na Ziemi jest niezwykle bogata i zaskakująco długa. Najnowsze badania wskazują, że życie mogło pojawić się na naszej planecie praktycznie zaraz po jej uformowaniu się. Pojawia sie tu pytanie, czy powstanie form żywych jest procesem łatwym, czy też nie zostało ono przyniesione na naszą planetę już gotowe z zewnątrz? Jeśli tak, to gdzie ono mogło się narodzić?

 

Marzec, 22.03.24 godzina 17.00 i 18.30
Merkury - mała planeta wielkich tajemnic
dr Ewa Niemczura

Merkury to najmniejsza i najbliższa Słońca planeta Układu Słonecznego. Pomimo stosunkowo niewielkiej odległości, jaka dzieli Ziemię do Merkurego, wiadomo o nim stosunkowo niewiele. Początkowo uważany był za mało ciekawy obiekt – skalistą pustynię pozbawioną atmosfery i jakiejkolwiek aktywności geologicznej, zrytą niezliczonymi kraterami uderzeniowymi. Jednak najnowsze odkrycia wskazują, że Merkury kryje znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać. Jak powstała ta mała planeta o zaskakująco dużej gęstości? Dlaczego posiada własne pole magnetyczne, podczas gdy większe planety Wenus i Mars go nie mają? Dlaczego na Merkurym prawdopodobnie istnieje lód, pomimo temperatur sięgających 450°C? Czy na Merkurym mogłoby istnieć życie? Dlaczego powierzchnia Merkurego jest ciemna jak asfalt? To tylko niektóre z pytań, na które poszukamy odpowiedzi na tym wykładzie.

 

Kwiecień, 19.04.24 godzina 18.00 i 20.00
Jak mierzymy Kosmos?
mgr Patryk Jankowski

W dzisiejszych czasach dysponujemy wieloma danymi związanymi z podstawowymi parametrami odległych światów takich jak ich masa, wielkość, czy odległość od Ziemi lub Słońca. Skąd jednak mamy te dane? Jakie koncepty matematyczne za tym stoją? Prześledzimy historię odkryć począwszy od pierwszego pomiaru obwodu Ziemi oraz jej masy, po sposób wyznaczenia odległości do najjaśniejszej gwiazdy nieba nocnego - Syriusza. Całość uzupełni kilka inscenizacji niektórych pomiarów i doświadczeń z prostą matematyką w tle.

 

Wykłady prowadzone w poprzednich latach