wykłady popularnonaukowe

Zapraszamy wszystkich Państwa bardzo serdecznie na otwarte wykłady popularnonaukowe, które będą się odbywały raz w miesiącu w obserwatorium astronomicznym kościańskiej Wieży Ciśnień. Wykłady będą odbywały się dwukrotnie w ciągu jednego dnia, z czego pierwszy będzie przeznaczony specjalnie dla dzieci. Prelegentami są m.in. pracownicy naukowi Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Wykłady są nieodpłatne, chcąc jednak zapewnić jak największy komfort słuchaczom, prosimy o wcześniejsze potwierdzanie obecności pod numerem telefonu: 500 014 582.

 

Zmieniliśmy dzień, w którym odbywają się wykłady, na wykłady zapraszamy teraz w sobotę.

Zapisy na wykłady rozpoczynają się 2 tygodnie przed datą prelekcji.

 

Plan wykładów

Styczeń, 19.01.19 godzina 17.00
Kiedy Księżyc zjada Słońce

Mikołaj Krużyński

Zjawisko zaćmienia Słońca powstaje, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem. Ale czy to wystarczy? Dlaczego nie obserwujemy zaćmień co miesiąc? A czy zaćmienie Księżyca powstaje tak samo? Dlaczego Księżyc w czasie zaćmienia nie znika zupełnie, a staje się czerwony?
W trakcie wykładu postaramy się odpowiedzieć na te inne pytania związane z zaćmieniami. Zostanie przedstawiony mechanizm powstawania zaćmień Słońca i Księżyca oraz omówione warunki, które muszą być spełnione, żeby do takiego zjawiska doszło. Przedstawione również zostaną zdjęcia i filmy ukazujące zaćmienia na przestrzeni ostatnich 20 lat oraz przewidywania, co do najbliższych zaćmień.

 

Wykłady prowadzone w latach: 2018, 2017, 2016, 2015, 2014.